Amnesty International opět otevírá Živé knihovny

Brněnské i mimobrněnské školy se ve školním roce 2015/2016 mohou opět zapojit do vzdělávacích programů Amnesty International. Již třetím rokem na školách organizujeme tzv. Živé knihovny, na kterých se mohou studenti setkat se zástupci nejrůznějších menšin žijících v České republice. Studenti tak mohou zjistit, jaké bariéry musí denně překonávat nevidomí, jak lehce se člověk může stát bezdomovcem nebo že svět není černobílý, ani když jste Rom.

Nevidomá sochařka, romský městský strážník, praktikující muslim, vozíčkářka… To jsou jen některé z osobností, se kterými se budou moci setkat studenti škol zapojených do projektů FAIR PLAY – Studenti za rovnoprávnost a Živé knihovny Amnesty International.

Na workshopech pracují lektoři Amnesty International s tím, že osobní zkušenost je nejlepším nástrojem jak odstranit strach z neznámého a předsudky vůči menšinám. To potvrzují také dojmy samotných studentů a studentek. „Dřív jsem se hodně bála Romů, ale na Živé knihovně jsem se setkala s Romkou, díky které jsem změnila názor,“ řekla studentka Stella, která se Živé knihovny zúčastnila loni.

Čtením k otevřenosti

Další z loňských absolventek knihovny, Agáta Matějková, shrnula svoje dojmy takto: „Díky knihovně se mi změnil pohled na cizince, chápu, že to mají těžší a začala jsem je vnímat kladněji. Sama jsem si prožila pocit cizinky na vlastní kůži, když jsem byla malá. Odstěhovali jsme se na dva roky do Ameriky, kde jsem chodila do školky a do první třídy základní školy. Díky Amnesty jsem si vzpomněla na to, jaké to je být v prostředí pro vás cizím, obklopená lidmi, kterým nerozumíte ani slovo, zapojit se do kolektivu…“

Živá knihovna tak nejen zprostředkovává osobní zkušenost s menšinami, ale pomáhá zároveň uvědomit si, že se my sami můžeme dostat do podobné situace. Kromě zážitků z Živé knihovny získají studenti také informace o lidských právech, situaci ve světě a možnosti, jak se oni sami mohou zapojit do akcí na podporu lidských práv.

 

 

Projekt Živé knihovny Amnesty International – čtením k otevřenosti v Brně a okolí je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů: www.fondnno.czwww.eeagrants.cz

loga-fondnno-nros-partnestvi-eeagrants-mala-rgb

Please follow and like us:
Publikováno v Vzdělávání a označené ,,,,,,,.